Cenu pro 10. ročník Interiéru roku navrhne studio Dechem

Autor: Interiér roku

Designéři Michaela Tomišková a Jakub Janďourek (studio Dechem) navrhnou letošní podobu ocenění z materiálu, který nazvali Fragmentglass. Využili recyklovaného skla, aby vytvořili jedinečnou strukturu s velmi poetickým charakterem.

Cenu pro 10. ročník Interiéru roku navrhne studio Dechem

Michaela Tomišková a Jakub Janďourek (studio Dechem), Foto: Adéla Havelková.

Podoba ocenění Interiér roku je každý rok navrhována jiným designérem nebo studiem. Dechem tak přebírají štafetu po Rony Pleslovi, Václavu Mlynářovi, Jakubu Pollágovi, Borisu Klimkovi nebo Kateřině Handlové atd.

Fragmentglass ze všeho nejvíc připomíná listy zmrzlé v zimní krajině nebo mlhovinu hlubokého vesmíru. Vizuálně abstraktní povaha materiálu desek z taveného skla vyvinutého studiem Dechem nabízí při detailním pohledu nespočet okouzlujících asociací.

Tvorba Fragmentglass, Foto: Vojtěch Veškrna.

Přes svou poetickou formu má designový koncept čistě pragmatické pozadí. Jako kreativní impuls v tomto případě posloužila potřeba využít vyřazené vázy a stínidla i technologický odpad, který je s výrobou skla neodmyslitelně spojený. „Vyhodit takové předměty bolí. Při výrobě jsme jim věnovali stejnou péči jako všem ostatním. Jejich přetavením získáme deskový materiál, který má vždy unikátní strukturu, kterou nelze replikovat do stejné podoby,“ vysvětluje designérka Michaela Tomišková. Z úcty k vynaložené energii, práci řemeslníků, ale i k materiálu samotnému, se autoři rozhodli zbytkové sklo využít a přetavením mu vdechnout další život. - Ceny opět vyrobí sklárna BOMMA ve Světlé nad Sázavou.

„Ceny budou opět předány jako vrcholný bod mezinárodního kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX, který má letos téma ODVÁŽNÉ INTERIÉRY ZÍTŘKA. Budoucnost patří udržitelnosti, proto jsme s nadšením uvítali možnost propsat tuto filozofii do podoby samotného ocenění,“ dodává zakladatel a ředitel Interiéru roku Petr Tschakert.