Oblíbené nemovitosti 0
*Povinné údaje
*Povinné údaje
  • Business
  • Ze zahraničí
  • Aktualita

Ještě na přelomu milénia patřil Berlín k metropolím s velmi nízkými životními náklady. To se ale v posledních letech změnilo. S přílivem nových obyvatel rostla poptávka po novém bydlení, kterou tamní developeři nedokázali uspokojit. Výsledek? Ceny nájmů začaly růst raketovým tempem. Dostupné bydlení se tak začalo pro stále větší počet Berlíňanů stávat nedostižným snem.

Vzrůstající nespokojenost vyvrcholila masovými demonstracemi. Lidé dokonce začali volat po referendu, které by umožnilo vyvlastnit byty velkých vlastníků.

Vzniklé napětí se berlínská radnice rozhodla vyřešit zastropováním nájmů pro dalších pět let. Zastupitelé se netají tím, že by připravovaným zákonem chtěli jít příkladem i ostatním spolkovým zemím. A vzhledem k tomu, že ceny nájemního bydlení jsou předmětem vášnivých debat nejen v Německu, nelze vyloučit, že se jím inspirují i další evropské země. Nakonec situace v Praze je té berlínské do značné míry podobá.

Opatření, které by mělo vstoupit v platnost počátkem příštího roku, situaci přechodně zklidní. Skutečným řešením je však pouze zvyšování nabídky cenově dostupného bydlení. K urychlení výstavby by podle realitních expertů pomohla například revize stavebních předpisů. Dle vyjádření Katrin Lompscherové, radní zodpovědné za bydlení a rozvoj města, se však zastupitelé plány na zvýšení nabídky dostupného bydlení prozatím nezabývali.

Návrh berlínské radnice ostře kritizuje také Andreas Mattner, prezident německé realitní lobby ZIA. Zastropování nájmů prostřednictvím zákona považuje za politické selhání vedení města. Obává se také oslabení přílivu investic potřebných pro novou výstavbu. Investoři si podle něj v budoucnu dobře rozmyslí, zda raději nevložit své prostředky do projektů v jiných městech.

Obavy z prudkého nárůstu nákladů na bydlení mají i obyvatelé dalších německých velkoměst. Protesty zasáhly v posledních měsících mimo jiné také Frankfurt, Stuttgart nebo Kolín nad Rýnem.

Výše nájmů je ale předmětem veřejných debat také například ve španělské Barceloně, kde náklady na bydlení za poslední roky vzrostly o více než 50 %. Majitelé nemovitostí v nejžádanějších čtvrtích se zde při vyjednávání o nájmech budou muset řídit závaznými srovnávacími ukazateli.

Dostupnost bydlení řeší také Amsterdam. Vedení města se chystá zamezit spekulacím s nemovitostmi nařízením, podle kterého by kupci museli svou nově nabytou nemovitost využívat k vlastnímu bydlení po dobu nejméně tří let. Nizozemský ministr vnitra zároveň připravuje zákon, který by obcím umožnil u nových smluv stanovit maximální výši nájemného.

Rostoucí volání po regulaci nájemného začíná mít v Německu reálné dopady. Na frankfurtské burze došlo v souvislosti s berlínským návrhem k propadu akcií německých realitních společností. V porovnání s předchozími lety zpomaluje růst cen nájmů. Dlouhodobý vliv nově připravovaného zákona na realitní trh (nejen) v Německu však bude možné vyhodnotit až s odstupem.

  A jakou situaci předpokládáme v Praze? Na pořadu dne určitě bude snaha o regulaci, zejména v obecních bytech. Vše bude záviset na dalším vývoji cen. Nicméně všichni vlastníci nemovitostí k pronájmu mohou zůstat v klidu. Veškeré nájemní smlouvy jsou v souladu s legislativou.

Články a aktuality