Oblíbené nemovitosti 0
*Povinné údaje
*Povinné údaje
  • Osobnosti
  • Architektura a design

Neustálé narůstání odpadu a plýtvání různými materiály i energiemi vyvolává řadu debat, akcí a reakcí. Jednou z nich je využívání výroby pomocí upcyklace. Co upcyklace vlastně je?

Jednoduše řešeno, jedná se o opětovné využití a zpracování materiálu nebo produktu, nikoli zpět do stejné podoby (recyklace), ale o řád vyšší - tedy vytvoření nového výrobku. Zpracovává se materiál, které by šel jinak na skládku. V ideálním případě by měly na konci životního cyklu výrobku zůstávat materiály vysoké kvality pro výrobu nových výrobků. Zdroje zůstávají v cyklu a zabraňuje se vzniku odpadu. Tento trend je reakcí na spotřební chování uživatelů, které přináší ovoce hlavně výrobcům. S rostoucí populací světa se stává stále důležitější přechod od spotřeby zdroje k jeho využití.

Prognózy odborníků jsou takové, že během příštího desetiletí budou industrializované společnosti pracovat na zlepšení využívání dostupných zdrojů a na transformaci jejich průmyslové výroby - na materiálové cykly s uzavřenou smyčkou. Již nyní výrobci i designéři pracují na inovativních procesech, které ve značné míře sníží využívání zdrojů a energie na všech úrovních. Recyklace se mění na upcyklaci a odpadové produkty se přeměňují na materiály s konkrétními vlastnostmi. Prostředky se pohybují v rámci cyklů jak biologicky, tak technicky. To je ideální koncepce průmyslové kultury v 21. století.

Fakt, že upcyklace je jedním ze světových trendů také v oblasti bydlení, interiérů a designu potvrzují expozice na světových veletrzích. Loni na veletrhu Interzum v Kolíně na Rýnem bylo toto téma hlavním doprovodným programem s názvem Circular thinking. Jednalo se o speciální přehlídku inovací designérů a výrobců, "From Upcycling to Biofabrication", kterou kurátoroval Dr. Sascha Peters. Bylo zde k vidění cca 100 exponátů na ploše 500 m2.

Tento směr potvrdila expozice REMADE, jež byla součástí doprovodného programu trendů Theme Park na veletrhu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem. Zde byly prezentovány nikoli hotové výrobky, ale materiály, jež vznikly právě pomocí upcyklace. Vybíráme ukázku těch nejzajímavějších výrobků a materiálů, které byly na obou expozicích k vidění.

Články a aktuality