Oblíbené nemovitosti 0
*Povinné údaje
*Povinné údaje
close

DŮLEŽITÉ! I nadále jsme tu pro Vás k dispozici. Osobní prohlídky a schůzky probíhají za použití hygienických opatření a jsme tu pro Vás i online prostřednictvím komunikačních platforem. Z důvodu pandemických opatření jsou uzavřeny prostory naší kanceláře. Kontaktujte nás pro domluvení prohlídky, či videoprohlídky.

  • Kultura a umění
  • Móda a trendy
  • Osobnosti

Český design je plný zavedených značek, úspěšných designérů a známých jmen. Každý rok se ale také vylíhne několik mladých nadějných nováčků, kteří zboří zaběhnuté stereotypy a donutí nás úžasem vydechnout. Přinášíme vám talentovanou pětici aktuálně nejslibnějších mladých talentů.

Luisa Bělohlávková

Mladá designérka zasvětila svoji kariéru porcelánu a keramice. Jestli ale čekáte minimalistické a jednoduché talířky a mísy, zklameme vás. Luisina práce hýří barvami, a především vtipem a nadsázkou. Často vytváří pitoreskní porcelánové postavičky, které připomínají pohádková a tajuplná zvířátka, podivné kreatury nebo zkrátka obyčejné lidi kolem nás v netradičním zpracování. Nebojí se jít na hranu kontroverze a její práce symbolizují třeba kocovinu či homosexuální lásku. Pracuje dokonce s vulgárním výrazem „kunda“, které však původně pochází z německého slova „Kunst“ a na Valašsku a Kladsku se v minulosti používalo při křtu k oslovení dívek. Nejde ale rozhodně o prvoplánovou snahu šokovat. Podobný přístup k tvorbě naopak velmi trefně obnažuje a zesměšňuje tradiční klišé, kterých je společnost stále přesycená. Luisa nás tak nutí zamyslet se nad naším hodnotovým žebříčkem – nově a jinak. Pokud byste ale přeci jen zatoužili po jídelním servisu od této mladé naděje českého designu, problém to nebude. Počítejte však s nepravidelným tvaroslovím a dekorativními prvky, podobnými třeba mexickému rustikálnímu umění. V nové, aktuální a navýsost originální podobě.

 

Terezie Lexová a Štěpán Smetana

 Autorská dvojice Terezie Lexová a Štěpán Smetana se dala dohromady na pražské UMPRUM. Veřejnost poprvé zaujala především svým návrhem lounge pohovky, která kombinovala světlý kožený potah a minimalistické tělo. Lehátko Second Skin vzniklo jako Tereziina bakalářka, jeho vysokých kvalit si následně všimlo i pražské Uměleckoprůmyslové museum a zařadilo jej do své stálé sbírky současného designu.

Za zmínku stojí i další školní projekt Terezie, který vytvořila ve svém domovském Ateliéru produktového designu. Modulární koupelnová baterie na první pohled zaujme absolutně jednoduchým a čistým provedením, které vzdává hold geometrii. Multifunkční návrh může sloužit nejen jako vodovodní kohoutek, ale na konstrukci můžete pověsit i ručník nebo zrcátko. Nadčasové, praktické a krásné! Dvojice se momentálně zapsala do povědomí milovníků designu hlavně svými vizuálně dokonalými výlohami pro parfumerii Silk Ferries. Tu najdete na Senovážném náměstí v Praze, a právě díky barevným neonovým výlohám ji rozhodně neminete. Terezii se Štěpánem se podařilo údernou zkratkou vyjádřit podstatu prezentovaných parfémů a my jim tleskáme. Krásnější výlohy v Praze nyní určitě nenajdete!

 

Vítek Škop

Od produktového designu skočíme rovnou do toho grafického. Jedno z nejvíc skloňovaných jmen na poli českého designu je totiž grafik Vítek Škop. Jeho práce si všiml i prestižní magazín Wallpaper, který jej letos zařadil do svého výběru největších talentů. Vítek se v zahraničí prosadil už vloni, když na londýnském Design Festivalu vystavoval projekt VividBooks. Ten akcentuje potřebu nového přístupu ke vzdělávání a sází přitom na kombinaci chytrých technologií a přitažlivé grafiky. Učebnice určené pro výuku fyziky jsou výzvou pro současné školství a snad i nadějí, že v budoucnu se budou děti učit zábavnější formou a následně i lépe chápat složité jevy. Vítkova učebnice funguje na principu integrovaných QR kódů, které v tabletech studentů rozehrají celou řadu fyzikálních zákonů, kterými se řídí svět. O Vítkovi v budoucnosti ještě určitě uslyšíme!

 

Lukáš Novák

Designér Lukáš Novák je představitelem mladé a silné generace, která českému sklu navrací mezinárodní prestiž a slávu. Studoval v ateliéru Ronyho Plesla a aktuálně má velký zářez díky kolaboraci s prestižním Lasvitem. Jeho Vesmírná kolekce svítidel, kterou pro nejúspěšnější českou sklárnu vyrobil, připomíná planety obíhající slunce. Za zmínku stojí i fakt, že Lukáš pracoval technikou „lithyalin“, oblíbenou v 19. století, po čase však téměř zapomenutou. Lukáš ji vzkřísil, díky čemuž jeho produkt vypadá jako vybroušený z polodrahokamu, i když jde ve skutečnosti o foukané sklo. Za pozornost stojí ale i Lukášova volná tvorba. Jeho modré vázy s provokativními bílými nápisy baví svojí nespoutanou živelností a drzostí. Odvážné a rebelské. Ostatně i takový musí mladý design být!

Články a aktuality