Oblíbené nemovitosti 0
*Povinné údaje
*Povinné údaje
  • Osobnosti
  • Architektura a design
  • Pražský realitní trh
  • TOP nemovitosti
  • Aktualita

Partnerka renomované realitní kanceláře LEXXUS NORTON. Vášnivá cestovatelka a sportovkyně, zaměřuje se výhradně na high-end segment pražského realitního trhu. Stojí za stamilionovými realitními transakcemi posledních let. Realitnímu byznysu se věnuje od ukončení studia.

Nemovitostem se věnujete celou Vaši kariéru. Proč jste si tento obor vybrala?

Jdu ve šlépějích svého otce. Byl projektant, po revoluci se věnoval i stavební činnosti. Technické výkresy patřily k mému dětství. Architekturu jsem si zamilovala od mala a po gymnáziu pokračovala v technickém studiu na univerzitě.

Zaměřujete se výhradně na high-end pražské nemovitosti. Jak ovlivní cenu těchto nemovitostí aktuálně spekulovaný útlum rezidenčního trhu?

Luxusní nemovitosti na dobrých pražských adresách na hodnotě neztrácejí. High-end segment žije svým vlastním tempem.  Případný pokles cen u individuálních nemovitostí a projektů ukazuje pouze na to, že byly od začátku prodeje špatně nastavené. Očekávání majitelů jsou mnohdy příliš vysoká. Leckdy vstupují na trh s cenou, která není adekvátní v daném místě ani kvalitou vybavení nemovitosti. Pouze malé procento nemovitostí dosahuje high-end parametrů a tyto nemovitosti na ceně rozhodně klesat nebudou, spíše naopak.

Co však stojí za zmínku, je dramatická změna, kterou analytici LEXXUS pozorují již od roku 2015. V souvislosti se zvyšováním cen došlo k novému vývoji cenových segmentů. Nízký cenový segment na trhu chybí, a střední cenový segment zaujímá téměř bezvýznamný podíl na trhu. Většina nemovitostí cenou atakuje hranici vyššího cenového segmentu. Ale jak už jsem zmínila, těch skutečně luxusních nemovitostí s high-end parametry není mnoho. Je to dáno hlavně lokalitou historického centra Prahy, kterou již z principu věci nelze nijak zvětšit.

 „Skutečně luxusní nemovitosti“. Co si pod tímto pojmem můžeme představit?

Opravdu luxusní bydlení začíná s cenou na 180 000 Kč za metr čtvereční, přičemž zde horní cenová hranice neexistuje. Záleží na atraktivitě místa a provedení stavby i interiéru. Z interiéru se často stává citlivě sestavené umělecké dílo. Nejvyšší luxus pořád nacházíme zejména v historickém srdci Prahy a jeho okolí. Obrovský potenciál z hlediska novostaveb mají stále lokality jako Bubeneč, Ořechovka, Hanspaulka, Hřebenky a Vinohrady.

Rok 2019 je u konce. Co pro Vás v pracovním životě znamenal?

Příjemnou změnou tohoto roku bylo přestěhování společnosti LEXXUS NORTON na náměstí Republiky. Naše nově zrekonstruované kanceláře se nacházejí v posledním patře bankovního domu UniCredit Bank. Za moderním designem a promyšlenou dispozicí podtrhující výhledy na centrum metropole stojí studio SAMarchitekti. Nejen díky nim jsme se dostali mezi finalisty letošního ročníku prestižní soutěže Kancelář roku.

Ještě zásadnější změnou je pak podle mého názoru zahájení spolupráce LEXXUS NORTON s mezinárodní společností Savills, jednou z předních světových realitních kanceláří s historií sahající až do roku 1855. Tato jedinečná kombinace mezinárodního realitního poradce a přední pražské realitní kanceláře poskytne našim klientům kompletní spektrum služeb na realitním trhu ne jenom u nás, ale i ve světě.

Co klientům LEXXUS NORTON spolupráce se Savills přinese?

Globální dosah společnosti Savills bude atraktivní nabídkou pro developery, se kterými LEXXUS NORTON spolupracuje. Rozhodně je tato nová spolupráce také přidanou hodnotou ke službám, které poskytujeme pro majitele nemovitostí. Češi s vysokým příjmem často hledají investiční příležitosti v hlavních evropských metropolích a prázdninových lokalitách a naše partnerství se společností Savills nám nyní umožní poskytovat nejvyšší standard prémiového rezidenčního poradenství přímo z naší pražské kanceláře.

Snadněji tedy zpřístupníte Vašim klientům akvizice v evropských metropolích. Vnímáte rozdíl mezi realitním trhem v Praze a v metropolích západní Evropy?

Ano. Ve srovnání s Paříží, Zürichem, Mnichovem, ale i Vídní nebo Berlínem je v Praze stále dostatek prostoru pro navyšování cen nemovitostí. Praha se poslední dobou stává kosmopolitnějším městem než kdykoli předtím.

Zaznamenala jste v poslední době vyšší zájem o nemovitosti v Praze u zahraniční klientely?

Více než třetina našich kupujících pochází ze zahraničí, prakticky z celého světa. A je zřejmé, že na drahé bydlení mají. Více než polovina všech transakcí za poslední rok byla hrazena čistě z vlastních zdrojů.

Z mého pohledu je Praha ideálním městem z hlediska geografického i politického. Leží přímo v srdci Evropy, za hodinu se dostanete letadlem k moři, na lyže do Alp, nebo do Dolomitů a také přímo do většiny významných měst. Není tedy divu, že láká jak turisty, tak cizince, kteří zde chtějí dlouhodobě pracovat. Podle statistik Českého statistického úřadu Praha spolkne 37 % všech cizinců s trvalým pobytem v České republice. Na konci roku 2018 byl každý sedmý obyvatel Prahy cizí státní příslušník. Přitom celorepublikový průměr vychází na každého šestnáctého občana. Zdá se, že Praha si buduje pověst politicky stabilní, bezpečné a prosperující evropské metropole.

Samozřejmě i zde lze ledacos zlepšit. Napadá mě silnější například rozšíření letiště Václava Havla. S tím souvisí také nutné zlepšení dopravní situace v Praze, dokončení okruhu.

Prozradíte nám některé zajímavé nemovitosti z Vaší aktuální nabídky?

Zcela výjimečný je objekt zvaný „zámeček“ s užitnou plochou 2.500 m2 a unikátní zahradou velikosti téměř 5.000 m2. Jedinečnost tohoto pozemku podtrhuje přímý výhled na Prahu a poloha slibující pětiminutovou chůzí vstup do Kinského zahrad propojených s královskými zahradami Pražského hradu.

V rámci luxusních individuálních nemovitostí je to pak vila v ulici Hellichova na Malé Straně, která je výjimečná zejména svojí polohou v blízkosti Kampy. Jedná se o dům k rodinnému bydlení s privátní zahradou.

Současně připravujeme do prodeje rezidenční projekt na Malé Straně s unikátním výhledem na Pražský hrad. Jedná se o citlivou a technicky náročnou rekonstrukci domu ze 16. století. Dalším příkladem je právě dokončovaný komorní bytový projekt Rezidenz Bubeneč v ulici V sadech, Praha 6. Zde hovoříme o rekonstrukci domu v nejstarší části Bubenče dle návrhu Ing. arch. Evy Jiřičné, ze studia AI DESIGN. Technika v domě je na nejvyšší úrovni – od rekuperace a chlazení kapilárovým systémem ve stropě, až po možnost zařídit si svůj domov jako tzv. „chytré bydlení“.

Jak se podle Vás budou vyvíjet ceny pražských nemovitostí v roce 2020?

Vzhledem k prudkému, a v mnoha případech i neopodstatněnému růstu cen v posledním období, dojde podle mého názoru jen ke mírnému zpomalení dalšího růstu. Důležitým faktorem je, že poptávka v Praze i nadále silně převyšuje nabídku, což umožňuje vytvářet kreativnější, nebo chcete-li agresivnější cenovou politiku u developerů i jednotlivců. High-end trhu se tento útlum nejspíše vůbec nedotkne.

Jaké jsou Vaše osobní plány pro nadcházející rok?

Aktuálně se velmi těším na Slovensko, do Vysokých Tater, kde budu trávit Vánoce s dcerou. Letos ukončila studia na univerzitě a chystá se žít s přítelem v Paříži. Již od svých sedmnácti let studovala převážně v zahraničí, ale teď ji čeká krok do nové profesní budoucnosti. Rok 2020 je pro mne zatím nepopsaný list. V lednu poletím na Jamajku a v únoru mě čeká freeride ve Švýcarsku.

Ráda cestujete?

Ano. Zimní měsíce trávím převážně na lyžích, mám ráda skoro všechny sporty s vyšší dávkou adrenalinu. Velkým zážitkem byla pro mne poslední návštěva Mexika, oslovila mě zejména místní architektura a design v Mexiko City. Také ráda poslouchám jazz, navštěvuji obrazové galerie, z těch pražských zejména DSC Gallery a Cermak Eisenkraft a samozřejmě už se těším na Art Basel.

Články a aktuality