Oblíbené nemovitosti 0
*Povinné údaje
*Povinné údaje
  • Kultura a umění
  • Architektura a design

Kde zažijete největší koncentraci designu? Poznáte trendy na příští sezónu? A objevíte nejpůsobivější instalace, na kterých se rozhodně nešetří? Odpověď je jasná – na milánském týdnu designu Salone del Mobile.

Tento dubnový svátek designu láká každý rok čím dál tím víc lidí. Není se čemu divit. V působivých kulisách honosných paláců, ale i v zastrčených uličkách nebo starých fabrikách je nakumulováno tolik krásy a umění, až má návštěvník často pocit, že se celý svět točí jen kolem židlí a lampiček. Stovky firem se předhání v tom, jak ohromit tisíce nákupčích, novinářů ale i laických milovníků designu. My jsme pro Vás vybrali pět instalací, které nás ohromily a utvrdily v tom, že za rok budeme muset do severní Itálie vyrazit znovu.

Hvězdou, které se dostalo největšího uznání od odborné veřejnosti i návštěvníků, je česká značka Lasvit. Jejich prezentace v prostorách starobylého, zachovalého divadla Gerolamo byla opulentní oslavou skla i české zručnosti. Právem si tedy firma, kterou řídí Leon Jakimič, odnesla cenu Milano Design Award, udělovanou tamními organizacemi specializovanými na design. Lasvit představil celou šíři svého portfolia, od drobnějších skleněných plastik, až po mohutný totem s díly Maxima Velčovského. Nás pobavily lustry od dvojice Plecháč a Wieglus, kterou jsou reminiscencí na svítidla z významných operních domů.

Japonský talent opět nezklamal

Nejdelší fronty se letos ale stály na jiné jméno. Japonská značka Nendo, kterou vede designér Oki Sato, vzbuzuje v Miláně nadšení vždy. Tento rok však byla očekávání snad ještě větší. Nendo umístil svoji výstavu do velkorysých, ale zároveň strohých prostor ve čtvrti Tortona, která je plná industriálních budov a bývalých továren. Japonský čtyřicátník vsadil na koncept a většina vystavených objektů tak spíš vzbuzovala otázky, k čemu mohou sloužit. Netradiční zkroucené židle, poličky, na které nejde nic položit, ale i dechberoucí skleněné objekty. Nendo opět potvrdil, že design je především proces a cesta.

Minimum minimalismu a maximum fantazie

Barevný svět rostlin, zvířat, vzorů a působivého mystéria. To je holandská značka Mooi, která pravidelně okupuje obrovskou milánskou halu na via Tortona. I letos se ji podařilo zabydlet víc než útulně. Zásluhu na tom má trend, který designéři razí - minimum minimalismu a maximum fantazie. Zásadním poznávacím prvkem jejich instalace bývají divoké tapety plné roztodivné fauny a flory. Ty pak doplňuje nábytek, který se nebojí výrazných barev i dezénů. Rudé křeslo ze sametu s vyšitým obrázkem tygříka bychom brali domů hned!

Milovníci luxusu a zvučných značek nesmí propásnout ani instalace značek Louis Vuitton a Hermés. Obě vsadily na honosné lokace v centru města, a to se jim určitě vyplatilo. Hermés představil především svoji zemitou kolekci stolních doplňků, váziček, keramických dóziček a tkaných látek. Tlumené odstíny bordó, hnědé a modré v kombinaci s klasickým tvaroslovím často budily dojem, že je člověk v muzeu a prohlíží si předměty z doby mykénské. A to je pro značku, sázející na kvalitu a tradici, jistě dobrá zpráva. Francouzský label známý díky svým všudypřítomným ikonickým kabelkám s monogramem LV byl o poznání rafinovanější. Prezentace v paláci Bocconi byla romantickou podívanou plnou rudých kožených okvětních lístků. Dojem vyladil ji luxusní sortiment doplňků, jako byly kožené obaly na pokojové květiny nebo propracovaná kožená křesla.

Miláno je vkusem a krásou prosycené celoročně. Zajet se sem ale podívat v dubnovém týdnu, kdy kulminuje Salone del Mobile, je lahůdkou pro každého milovníka designu a estetiky. Samozřejmě uvidíte obrovské spektrum krásných produktů a zjistíte, jaké trendy budou v nejbližší době dominovat. Především ale pochopíte, že obklopovat se řemeslně dokonale zpracovanými věcmi, které jsou zároveň na pohled nádherné, je přirozenou součástí života. 

Články a aktuality