Oblíbené nemovitosti 0
*Povinné údaje
*Povinné údaje
  • Zaostřeno na...

V posledních letech je stále oblíbenější. Dokonce se dostala do žebříčku nejlepších Evropských čtvrtí.

Populární je především svou jedinečnou atmosférou a kreativitou. Najdeme zde spoustu moderních barů, stylových kaváren, restaurací nabízejících to nejlepší z celosvětové kuchyně a mnoho kulturních a uměleckých prostor: divadlo La Fabrika, Centrum současného umění DOX, Institut Kryptoanarchie Paralelní Polis.  

Historie

Holešovice (od sloučení s Bubny roku 1850 až do roku 1960 Holešovice-Bubny) byly připojeny k Praze roku 1884 jako historicky první obec, která v době připojení nebyla městem. Hlavní část Holešovic leží v tzv. Pražském meandru Vltavy na jejím levém břehu, k Holešovicím patří Bubny a na návrší čtvrť Letná.

Jméno Holešovice, původně Holišovice, je patrně odvozeno od slova „holý“ nebo „holec“. V přeneseném smyslu to mohlo znamenat též neplodnou část země, která byla často zatopena a po povodních na nich zůstávala místa plná kamení a písku.

První dochovaná zmínka o Holešovicích pochází z roku 1228. Původně zemědělská osada Holešovice v místech dnešního nádraží Praha-Holešovice se v poslední třetině 19. století rozrostla na celé území do té doby neobydlené a změnila se v jedno z nejvýznamnějších průmyslových předměstí Prahy. Byly vybudovány ústřední jatky, Bubenské nádraží, plynárna a v roce 1891 areál pro Zemskou výstavu. V roce 1850 byly Holešovice spojeny se sousední vsí Bubny a v roce 1884 byly Holešovice-Bubny jako VII. městská část připojeny k Praze. Roku 1928 byl otevřen Libeňský most. Teprve reformou pražských obvodů v dubnu 1960 byly Holešovice-Bubny oficiálně přejmenovány na Holešovice.

Současnost

Výhodná poloha Holešovic v širším centru vedla zejména po roce 2000 k výstavbě administrativních budov i bytových komplexů: rekonstrukce výškové budovy bývalého PZO Kovo u Libeňského mostu a naproti ní výstavba komplexu Lighthouse Vltava Waterfront Towers jako první krok k zástavbě území přístavu. Dále rekonstrukce areálu bývalého

měšťanského pivovaru a výstavba bytů v areálu bývalé mlékárny. Místo u řeky zabraly luxusní bytové domy Prague Marina, u kterých může kotvit váš luxusní hausbót.

Holešovice vynikají i luxusními zelenými parky: z jedné strany čtvrť obklopuje nádherný park Stromovka, který v této době prochází také významnou revitalizací, z druhé strany je to Letná, odkud se naskýtá jeden z nejkrásnějších výhledů na Prahu.

Holešovice jsou tak přední pražskou moderní rezidenční čtvrtí, doplněné o obchodně-administrativní objekty, často sídlících v průmyslových a technických stavbách, z nichž některé byly prohlášeny za kulturní památky.

Stojí za zmínku:

Restaurace Sasazu

Jedna z nejlepších asijských restaurací v Praze. Šéfkuchař Andy Tan je mistrem svého oboru. Koncept restaurace je založený na fusion kuchyni pěti technik asijského vaření – Sambal, Otak Otak, Flame, Roti a Tai-Tai Gril. Restaurace získávala od r. 2010 ocenění společnosti Michelin - cenu Bib Gourmand pro restaurace, které nabízejíí vynikající jídlo za rozumné peníze.

Rodilý Indonésan Andy Tan, který se stal proslulým především díky legendární restauraci Vakzuid v Amsterdamu, kterou 13let vedl. Své zkušenosti a inspirace sbíral při svých cestách v Asii. Andy je znám pro svoji kreativitu, menu neustále obměňuje, využívá sezónních produktů. Je mistr v kombinování asijské a evropské kuchyně, zkušenosti sbíral po celém světě.

V budově je také oblíbený hudební klub SaSaZu. Svou rozlohou 5000 m² jedním z největších zábavních zařízení svého druhu v Praze, které je schopno pojmout až 2500 hostů. Tak jako řada vyhlášených klubů v New Yorku tak i původní prostory Sasazu byly místem pro porážku dobytka. V nynější době již budova slouží pro pořádání velkolepých koncertů a party. Od svého otevření v roce 2009 hostilo světové hvězdy širokého spektra žánrů, jako Lily Allen, Macy Gray, Kosheen, Paul Van Dyk, Tiesto, Markus Schulz, Morcheeba, Public Enemy, Busta Rhymes nebo One Republic.

DOX Centrum současného umění

Centrum současného umění DOX je multifunkční prostor, který vznikl díky soukromé iniciativě přestavbou bývalé továrny.

Jméno DOX je odvozené z řeckého slova doxa, které mimo jiné znamená způsob chápání věcí, názor, přesvědčení. Programové zaměření DOXu se od výstavních institucí podobného formátu odlišuje především uměleckými projekty, jejich součástí je kritická reflexe aktuálních společenských témat a otázek, která zahrnuje přesah do dalších „mimouměleckých“ oblastí a disciplín jako psychologie, filozofie, historie, sociologie i politologie.

Budova Centra DOX je ukázkou špičkové současné světové architektury. Mezinárodně uznávaný projekt přestavby staré továrny na multifunkční prostor je dílem architekta Ivana Kroupy. V roce 2008 byl DOX nominován na prestižní cenu Mies van der Rohe Prize a prestižní publikace The Phaidon Atlas of 21st Century World Architecture ho řadí mezi nejzajímavější světové architektonické projekty posledních deseti let.

Vnitroblok

Dalším a nejnovějším magnetem této čtvrti je kreativní centrum Vnitroblock, které díky svému velkorysému industriálnímu prostoru dokáže být téměř vším: najdete zde skvělou kavárnu a designový obchod, hraje se zde a tančí, konají se tu výstavy a workshopy, promítají se filmy a pořádají se ty nejlepší víkendové akce v Praze. Kdo tvrdí, že ho zajímá alternativní kultura a nikdy nebyl ve Vnitroblocku, jako by nebyl.

Články a aktuality